Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Suspendare activitate SC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Suspendare activitate SC

Buna ziua,
Vreau sa suspend activitatea societatii comerciale incepind cu 15.06.
Ce pasi trebuie sa urmez pt. acest lucru?
Buna ziua,
Va trebui sa emiteti o hotarare AGA sau sa emiteti o decizie asociat unic in acest sens si sa va duceti la ORC cu ea pentru a fi inregiostrata.
Dupa ce primiti de la ORC actul de inregistrare va ducetri la Finantele publice locale si depuneti o copie de pe acte pentru a fi inregistrate si acolo.
av. Gabriel Klein Kiritescu
1.Incetare CIM ale angajatilor
2.Hot. Aga a asociatilor cu suspendarea activitati si mergeti la REG. Comertului
din localitatea unde are sediu firma si complectati cererea de suspendare ,taxe,etc.
3.Cind va luati certificatul constatator si cererea de mentiuni de la ONRC,contabila merge la finate pentru a cere regimul derogatoriu (in caz ca nu aveti datorii),depune dec.010 pentru incetare contributi salariati si restul.
Succes..