Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de subinchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de subinchiriere

Buna ziua!
Am incheiat o conventie cu firma x, pentru folosinta unui teren, chioscul fiind al firmei x, care subinchiriaza firmei A. În continuare emitem facturile firmei x, normal. Daca intre aceste doua firme vor fi litigii, si firma care are cu noi conventie nu o sa mai poata sa ne plateasca....noi o sa chemam in judecata firma X care trebuie sa ceara la randul ei in instanta evacuarea firmei A, de exemplu, sau cum?
Multumesc!
...firma X cu care aveti contract, acesta stand la baza sustinerii pretentiilor pe care le veti invoca in fata instantei.
Cand mai incheiati astfel de contracte inserati o clauza care sa prevada ca subinchirierea se face doar cu acordul proprietarului, iar in cazul in care chiriasul nu isi plateste chiria, proprietarul poate solicita plata acesteia direct de la subcontractor.