Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acord pentru scoaterea unui minor din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acord pentru scoaterea unui minor din tara

Buna ziua,
Speta la care doresc un raspuns este urmatoarea:sotul meu are dintr-o casatorie anterioara o fetita de 11 ani la care i s-a stabilit pensie alimentara de 150 lei.Din luna Ianuarie nu mai lucreaza si nu a beneficiat nici de somaj drept urmare din luna Februarie nu a mai dat pensia.Fosta sotie a plecat acum trei luni in afara( am aflat din vecini) iar acum sa intors in tara si a venit sa ceara acordul sotului sa ia si fetita cu ea urmand sa se casatoreasca in tara respectiva dupa spusele ei.Vreau sa stiu ce implica acest acord,unde se face si care sunt cerintele care le poate avea fosta sotie la semnarea acestuia.Multumesc .
Declaratia se face la notar; Pe baza acelei declaratii, este permisa trecerea frontierei de stat a fetitei, insotita de mama ei.
Mama fetitei nu poate avea nici o cerinta suplimentara, probabil sunt divortati recent si parintii copilei au autoritate parinteasca comuna.