avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de ordonanta presedintiala oarecum concomitenta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de ordonanta presedintiala oarecum concomitenta cu apelul

In 4.06.2013, a fost respins apelul in procesul de divort.

La sedinta din dosarul de ordonanta presedintiala din 6.06.2013, nu a fost niciuna dintre parti.
Instanta in dosarul de ord. pres.:

Tip solutie: 155/1 c.pr.civ
Solutia pe scurt: In temeiul art.411 alin.1 pct.2 din Noul C.proc.civ., suspenda judecarea cauzei. Cu recurs cat timp dureaza suspendarea cursului judecarii procesului. Pronuntata in sedinta publica, azi, 06.06.2013.

Puteti sa-mi spuneti, va rog, ce ar trebui eu sa fac? Recurs sau repunerea cererii de ord. presedintiala in stare de judecata in fond?
Puteti solicita repunerea cauzei pe rol intrucat s-a suspendat pentru lipsa partilor. Nu exista motiv de recurs .
Multumesc! Cum timbrez repunerea (timbru. taxa), puteti sa-mi spuneti, va rog?
1/2 din taxa de timbru achitata initial:
-taxa de timbru de 5.00 lei si
- timbru jud. de 0,15 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repunere pe rol - dosar ! tutu12 tutu12 A fost suspendata judecata intr-un dosar cu mentiunea pe ..portal : solutia pe scurt: Suspendă judecata cauzei privind pe reclamantul ................ şi pe ... (vezi toată discuția)
Repunere pe rol a cauzei suspendate potrivit art. 155 ind. 1 cod procedurã civilã irina8001 irina8001 [07.03.2013 Ora estimata: 08:30 Complet: C7 Tip solutie: 155/1 c.pr.civ Solutia pe scurt: Suspendă judecata cauzei conform disp. art. 1551 (1) Codul de ... (vezi toată discuția)
Suspendare proces conform art. 244, pct. 1 cod procedura civila Mihai Pop Mihai Pop Buna seara, Procesul a fost suspendat in baza art 244 p.1 in 25 ianuarie. Incheierea prin care s-a dispus suspendarea se comunica partilor aflate in proces? ... (vezi toată discuția)