Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de furt calificat

Buna seara,

Acum 2 zile am furat un cos de cirese de la poarta unui om, m-a prins politia si mi-a zis ca sunt acuzat de furt calificat. M-a prezentat la parchet am dat o declaratie, mi-am recunoscut fapta. Ce urmeaza? Care ar fi solutia. Mentionez ca mai am o amenda administrativa luata anul trecut pentru conducerea sub influenta alcoolului. Afecteaza amenda administrativa luata in regimul circulatiei?

ASTEPT RASPUNSURILE DUMNEAVOASTRA! MULTUMESC
doamne iarta-ma.... cu asta se ocupa politia la noi? nu va afecteaza o amenda administrativa.... nu mai furati
Procurorul care m-a audiat a zis ca o sa primesc acasa o hotarare. Cu ce se poate solutiona? Poate sa ma trimita in judecata pentru furt calificat? sau inca o amenda administrativa? penala?
Probabil tot amenda administrativa...fapta dumneavoastra nu intruneste un pericol social ridicat...iar amenda administrativa luata anterior nu intruneste elementele constitutive ale unei recidive si chiar daca ar constitui, fapta actuala nu poate face obiectul celui de-al doilea termen al recidivei mari... Zambesc...cirese...pe vremuri, cand Becaria inca nu elaborase doctrinele sale umaniste, furtul cu burta nu era pedepsit, astazi, cand stiinta penala este tot mai permisiva cu infractorul, noi intocmim dosare penale pentru furtul unui cos de cirese...:)))) imi cer scuze...dar suna a tara lui Papura Voda...!!! PS: Sincer, cred ca se va da NUP...
Tirlea Andrei, Consilier juridic
Mai ai dreptul la o amenda.
Stiti ce condamnare va asteapta ? 18 ind.1
Pun pariu ca nu se va intampla nimic.
Admin, administrator
Domnule Strimbeanu de ce spuneti ca mai are dreptul la o amenda , acestea au numar ? Nu sunt nelimitate daca paguba / fapta / furtul este minor ?