Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Diurna in cazul PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Diurna in cazul PFA

Un PFA are contract cu un SRL din Romania, pe baza caruia , PFA lucreaza in strainatate.
Cheltuiala cu diurna externa este deductibila pt PFA?
Diurna este un drept legal al unui salariat angajat în baza unui contract de muncă, așa cum prevede Codul Muncii prin articolul 44, aliniatul (2), conform căruia „salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport și cazare, precum și la o indemnizație de delegare, în condițiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil”
Deci, avand in vedere ca pe PFA nu te poti angaja , nu este deductibila. Eu asa vad...Dv?
Diurna nu poate fi dedusa la PFA