Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Chirias cu carte de identitate provizorie. Riscuri
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Chirias cu carte de identitate provizorie. Riscuri

Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea problema:
In ce conditii se elibereaza acest act. Cit este de valabil. Ce acte se prezinta pentru eliberare. In acest act se specifica numele, CNP, iar la domiciliu: Municipiul.....fara strada , numar(de fapt nu se specifica un domiciliu). Am de a face cu o persoana care mi-a declarat ca are carte de identitate( nu o avea in acel moment) iar ulterior mi-a prezentat un astfel de act. Pot sa am incredere intr-un astfel de act, in persoana care il prezinta?
Va multumesc
Cartile provizorii care nu au inscris domiciliul persoanei pe el, cum este aceea pe care ati vazut-o dvs., sunt eliberate pentru oamenii strazii (pentru cei lipsiti de adapost).

Sigur ca este un act valabil insa persoana care v-a spus ca are carte de identitate iar apoi a venit cu o carte provizorie fara sa aiba inscris domiciliul pe ea v-a mintit. Din ce motive nu am de unde sa stiu si nici nu va pot spune Aveti (sau nu) incredere.. Cert este ca nu a avut domiciliul niciodata in municipiul care e inscris pe CIP.
Putina precautie nu strica totusi:)

Cititi aici despre cartea de identitate provizorie, in ce conditii se elibereaza:
[ link extern ] #
Buna seara
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului.
Mi-am creat din cauza increderii o situatie delicata: am avut o camera de inchiriat. S-a prezentat un ins, am convenit la pret, mi-a cerut sa-i fac contract de inchiriere, i-am cerut cartea de identitate, mi-a spus ca esate la preschimbare dar mi-o da miine (nu stiu de ce primul impuls este sa-l crezi pe cel din fata ta mai ales daca minciuna e plauzibila). I-am dat o declaratie cu promisiune de inchiriere. A tot evitat sub diferite motive sa imi prezinte CI iar dupa 2 saptamini mi-a prezentat aceasta CIP ( nu stiu daca declaratia mea l-a ajutat sa o obtina sau oricum o putea obtine).Mi-a cerut din nou sa-i fac contract de inchiriere. Macar acum incerc sa fiu cu ochii deschisi; nu-i fac contract de inchiriere pe acest act de identitate(CIP).Il poate folosi in vre-un fel sa-si faca domiciliul in imobilul meu si sa nu-l mai pot scoate vreodata si sa am probleme si mai mari. Sigur situatia e delicata: nu am voie sa-l gazduiesc fara contract de inchiriere (legea si problema fiscului) dar cred ca ar fi o prostie si mai mare sa-i fac, si de aici dilema. I-am spus ca trebuie sa plece dar nu o face. Pot sa fac o plingere la politie ca a obtinut aceasta promisiune de inchiriere prin minciuna ( ca are CI). In situatia data fiscul ma poate sanctiona ca nu fac contract de inchiriere?
Multumesc.
Promisiunea de inchiriere nu i-a folosit la nimic insa un contract de inchiriere l-ar ajuta sa obtina carte de identitate la adresa dvs. si ca sa il dati afara v-ati putea plimba luni bune in instanta. Mai ales un contract inregistrat la ANAF... daca il are nu va fi nevoie sa mergeti la Evidenta sa va dati consimtamantul pentru a-l primi in spatiu.

Daca as fi in locul dvs. as schimba yala la apartament.
Multumesc pentru raspuns.
Mi-a intarit convingerea ca omul asta urmarea. Obtinerea unui contract, obtinerea domiciliului, plata chiriei era o problema pentru ca nu avea o meserie si nici un loc de munca, trebia sa fac un proces de evacuare care dura...., costisitor, as fi obtinut hotarire de evacuare plata cheltuielilor de judecat si a chiriei pe lunile.... din care nu as fi recuperat nimic pentru ca omul nu avea nici un fel de resurse. Uf! am reusit sa-l conving sa plece. Am scapat de un cosmar care dureaza de doua saptamini. Am profitat de niste mici furturi i-am spus ca-l suspectez si i-am cerut imperios sa plece. A chemat politia ,probabil la 112( spunea ca ii sunt prieteni, joaca fotbal cu ei), i-a asteptat afara si le-a expus motivele lui, au venit inauntru (in antreu ,nu i-am invitat in camera, tipul i-a invitat in camera "lui" le-am spus ca nu e cazul putem discuta si aici. S-au prezentat.
-Ne-ati chemat pentru ca aveti un conflict cu.....
-Nu v-am chemat, el v-a chemat.
-Intelegem ca a intrat in apartament cu invoirea dumneavoastra
-Da dar mintind ca are CI, ca miine mi-o aduce si nu mi-a mai adus-o. Pot sa invoc abuz de incredere?
-Asta este alta poveste, daca a intrat cu acceptul Dvs. nu puteti sa-l dati afara.
-Din punctul meu de vedere acest om nu prezinta incredere, nu o sa-i fac niciodata un contract de inchiriere si prin urmare nu pot sa-l tin aici. (asta am repetat apasat de citeva ori, cred ca individul a intuit ca nu are sanse sa-si realizeze planul).
-Ar fi bine sa va intelegeti, altfel in instanta lucrurile se pot complica.
I-a spus si lui in particular ceva ce nu am auzit. Am spus ca ii dau inapoi toti banii numai sa plece. In final a acceptat sa plece cu remarca (din partea lui) ca ne vom intilni la judecata, nu am inteles exact pentru ca l-am dat afara sau pentru ca l-am acuzat(i-am spus ca nu l-am acuzat, l-am suspectat) de niste furtisaguri. De asta nu mi-e frica, bine ca a plecat! M-am ales cu o invatatura in plus. Nu stiu cite imi mai trebuie.
Am o virsta destul de inaintata, asta nu e neaparat un semn de intelepciune.
"Oamenii invata din greselile lor, de aceea ma straduiesc sa fac cit mai multe; in curind voi deveni un intelept, poate chiar un geniu"
Mi-am putut permite sa fiu ceva mai relaxat; multumesc inca o data.
Bine ca ati reusit sa iesiti din povestea asta.
Cand veti dori sa inchiriati faceti un contract la un specialist astfel incat sa fiti protejat de intamplari neplacute, e o investitie minima fata de cat ati cheltui ca sa scapati de chiriasi neseriosi.