avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hotãrâre necomunicatã.De ce suntem pusi pe drumuri ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hotãrâre necomunicatã.De ce suntem pusi pe drumuri ?

Buna seara! Am la judec.sect. 5 Buc. o hotarare in penal (art.278,ind.1) favorabila.
Pronuntarea a fost la data de 3 apr.2013. Am asteptat sa mi se comunice hotararea redactata, acasa. La data de 3 mai am trimis o cerere prin mail la presedintele judec. pentru a-mi trimite prin mail hotararea redactata. Hotararea (dispozitivul) il cunosc de pe site-ul judecatoriei. Am reiterat cererea joi 6 iunie 2013. A 2-a zi, la 7 iunie(astazi) mi s-a raspuns ca hotararea inca nu este redactata (?) si ca voi putea
obtine o copie de la arhiva judecatoriei suportand contravaloarea copiei.
1.- de ce intarzie atat de mult , sunt aproape 2 luni si jumatate ?
2.- de ce nu mi se comunica prin internet, pe adresa mea, atat timp cat dispozitivul hotararii oricum este public pe site-ul judecatoriei.
3.- de ce trebuie sa ma deplasez de la Baia Mare la Bucuresti pentru o copie ?
Ultima modificare: Vineri, 7 Iunie 2013
Statescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Patrick_ , utilizator 07:09, 11 Iunie 2013
cea mai buna varianta este aceea de a imputernici un avocat de la Bucuresti pt a face o copie si a v-o trimite.
Solutia dvs. ma costa, poate chiar mai mult decat daca as veni eu la Bucuresti. Intrebare retorica: internetul nu e bun pentru justitia din Romania, e prea modern ?
S-au redactat hot. si dupa 6 luni.
Mai bine faci o plimbare la Bucuresti,unde-ti fixezi si ceasul si iti rezolvi si problema .
Drumul pana la Bucuresti nu cred ca te costa mai mult de 150-200 lei.
Dar are dreptate si Francisc,onorariu avoc.50 lei,imputernicire 50 lei,recomandate (2) 12 lei .
Dar nu prea vad ce avocat sa-ti trimita copia dupa CI.
Si internetul este bun ,dar ce valoare juridica are o copie?
Eu am incercat sa va propun o solutie spre rezolvarea problemei.
Nu sta in putererea mea sa schimb modul de lucru al instantelor.
Ca avocat incerc sa rezolv probleme punctuale, tinand cont de realitatile existente.
Intrebari retorice nu confera solutii imediate, eventual se pot sesiza persoanele abilitate sa ia decizii.
Hotărârea dată în temeiul art. 278 ind. 1 CPP fiind definitivă nu se mai comunică.
Aveți posibilitatea de a vă mulțumii cu ceea ce apare pe portal (adică soluția pe scurt), iar dacă vreți să intrați în posesia hotărârii redactate va trebui ca cineva să ia de la instanță.

Chiar dacă o horărâre judecătorească ar fi postată pe net nu v-ar folosi la mare lucru deoarece nu ar avea putere juridică.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce inseamna? sandel25 sandel25 Solutie: Admite recursul. Caseată în parte sentinţa recurată şi trimite cauza spre rejudecare către Judecătoria sector 2 ...... Au fost mai multe ... (vezi toată discuția)
Plângere împotriva solutiei procurorului de nup-art.278 ind.1 c.p.p. justdeals justdeals Obiect dosar: « plângere împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor procurorului de netrimitere în judecată (art.278 ind.1 C.p.p. ) ». Am ... (vezi toată discuția)
Comunicare sentinta art.278 ind. 1 c.proc.pen.si cai de atac xuser xuser In cazul in care mi-a fost respinsul \"pseudo-recursul\" plangere impotriva ordonantei procurorului de netrimitere in judecata, voi primi pronuntatea/hotararea ... (vezi toată discuția)