Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pierderea dreptului de proprietete dupa 30 de ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pierderea dreptului de proprietete dupa 30 de ani

Tatal meu a dobandit un teren in anul 1983 printr-o simpla chitanta de mana semnata de partile implicate si martori. In anul 1986 prima sotie a tatalui a decedat, urmand ca in anul 1987 tatal sa se judece pe toate bunurile ramase , cu celelalte rude ale sotiei decedate, avand in vedere ca din timpul casatoriei nu au avut copii. Cand bunurile au fost supuse judecatii, a fost inclus si terenul descris mai sus, cel dobandit in anul 1983.Spre sfaristul anului 1987 se emite po hotarare judecatoreasca prin care toate bunurile, inclusiv terenul in cauza, sunt atribuite tatalui meu, bineinteles dandu-le celorlati mostenitori o sulta, conform hotararii, dupa care este pus in posesie de catre executor pentru toate bunurile ramase. Intrebarea mea este, daca acum, persoana care a vandut terenul in anul 1983, cu chitanta de mana, mai poate sa ceara inapoi acel teren, avand in vedere ca in 1987 acel teren a fost inclus intr-o succesiune si castigat alaturi de alte bunuri printr-o hotarare judecatoreasca? Mentionez faptul ca terenul este inscris in evidentele fiscale si ale registrului agricol, in rolul tatalui meu, inca de la vanzare (1983). Multumesc.
Daca tatal a stapanit acel teren si a achitat impozitele la zi, in plus exista acea chitanta de mana, atunci proprietarul care a vandut atunci nu poate revendica cu succes acest imobil.
Multumesc pentru promptitudine si amabilitate.