Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Infractiune privind circulatia pe drumurile publice - ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Infractiune privind circulatia pe drumurile publice - interpretare solutie

imi spuneti va roTip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 86 alin. 1 OUG 195/2002, cu aplic. art. 3201 Cpp, condamnă pe inculpatul Sauciuc Ovidiu la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere. În baza art.71 Cp interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 alin.1 lit.a teza a II-a şi lit.b Cp pe durata executării pedepsei principale. În baza art. 87 alin. 1 OUG 195/2002, cu aplic. art. 3201 Cpp, condamnă pe acelaşi inculpat la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge. În baza art.71 Cp interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 alin.1 lit.a teza a II-a şi lit.b Cp pe durata executării pedepsei principale. În baza art. 33 lit. b Cp, art. 34 lit. b Cp contopeşte pedepsele aplicate urmând ca inculpatul să execute pedeapsa cea mai grea, de 8 (opt) luni închisoare. În baza art.71 Cp interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 alin.1 lit.a teza a II-a şi lit.b Cp pe durata executării pedepsei principale. În baza art. 81 alin. 2 Cp suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicate pe un termen de încercare de 2 ani şi 8 luni calculat conform art. 82 C.p. În baza art. 359 alin. 1 Cpp atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 Cp referitoare la revocarea suspendării condiţionate şi executarea pedepsei aplicate în regim de detenţie în cazul săvârşirii unei noi infracţiuni în cursul termenului de încercare. În baza art.71 alin. 5 Cp suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale. În temeiul art. 191 alin. 1 Cpp obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 600 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de acesta, din care suma de 400 de lei va fi înaintată în fondurile Ministerului Public, iar suma de 50 de lei reprezentând onorariu parţial avocat oficiu Motan Larisa, conform delegaţiei nr. 924/28.03.2013, va fi avansată din fondurile speciale ale Ministerului Justiţiei în fondurile Baroului Suceava. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 05.06.2013.
Document: Hotarâre 349/2013 05.06.2013

g ce scrie in pronuntare??
Dle Patrascu, aveti dreptate! :slap: art. 114 face referire la art. 86 alin 2.