Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Primesc stimulent de insertie daca sunt PFA?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Primesc stimulent de insertie daca sunt PFA?

sint in ccc pana la doi ani pentru ca copilul a inplinit varsta de un an de la prestari sociale mi sa spus ca pot beneficia de stimulent problema mea este mai complicata in sensul ca am obtinut o finantare la un proiect european si sant obligat sa i-mi fac pf intrebarea mea este daca beneficiez de stimulent in acest caz sau trebuie sa ma angajez si pe urma sa i-mi fac pfa [am doar 30 de zile la dispozitie] astept si lamuriri suplimentare va multumesc anticipat
1. Veti beneficia de stimulent de insertie daca veti obtine venituri profesionale impozabile indiferent din ce sursa, din momentul solicitarii stimulentului de insertie.

2. Veniturile din PFA sunt venituri profesionale impozabile asa ca puteti beneficia de stimulentul de insertie.

3. Nu este neaparat necesar sa aveti un contract individual de munca (CIM).
domnule tudorvaleriu va multumesc pentru raspuns dar sa ma exprim mai clar ce vreau eu sa fac : sa depun o cerere pentru stimulent cum ca realizez venituri impozabile ca pfa si dupa o luna sa ma angajez cu cm pentru ca din 1500 eu la proiect nu renteaza sa platesc contributii , eu am nevoie de aceasta luna pentru a-mi rezolva problemele cu infintarea pfa semnarea contractului de finantare si alte probleme birocratice , si binenteles ca in prima luna sa platesc eu contibutiile , puteti sa ma ajutati si cu informatii suplimentare pentru ca de la primarie nu ma ajuta deloc [primarie la tara ] si de la directia judeteana mi se spune ca trebuie sa ma informez la primarie
1. Puteti sa aveti, in acelasi timp, si venituri din PFA si dintr-un CIM.

2. - Beneficiati de stimulentul de insertie numai pe perioada cat aveti venituri.
- Daca nu mai aveti venituri o perioada se suspenda plata stimulentului de insertie pana veti avea din nou venituri.

3. Cand depuneti cererea la Primarie pentru stimulentul de insertie trebuie sa depuneti si dovada ca aveti venituri (o copie dupa CIM sau/si dovada ca sunteti PFA).
Buna ziua, inteleg din discutia de mai sus, ca indiferent daca se suspenda relizarea venitului in perioada de pana la 2 ani (respectiv 3 ani) si ulterior se realizeaza venituri in aceiasi perioada stimulentul de insertie este platit? Dar ce se intampla daca beneficiarul nu anunta suspendarea venitului?
Va da inapoi banii necuveniti ca stimulent de insertie.