Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Primesc stimulent de insertie daca sunt PFA?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Primesc stimulent de insertie daca sunt PFA?

sint in ccc pana la doi ani pentru ca copilul a inplinit varsta de un an de la prestari sociale mi sa spus ca pot beneficia de stimulent problema mea este mai complicata in sensul ca am obtinut o finantare la un proiect european si sant obligat sa i-mi fac pf intrebarea mea este daca beneficiez de stimulent in acest caz sau trebuie sa ma angajez si pe urma sa i-mi fac pfa [am doar 30 de zile la dispozitie] astept si lamuriri suplimentare va multumesc anticipat
Buna ziua.
In cazul in care se beneficiaza de stimulent de insertie, pe baza veniturilor obtinute ca PFA, dar la sfarsit de an PFA-ul este pe pierdere (ca urmare a cumpararii casei de marcat, a carei valoare se scade din total impozit pe profit), se considera a nu mai indeplini conditia de baza a acordarii stimulentului?
Multumesc!
Se considera indeplinita conditia de baza a acordarii stimulentului.... realizarea de venituri ,nu de profit.