avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Primesc stimulent de insertie daca sunt PFA?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Primesc stimulent de insertie daca sunt PFA?

sint in ccc pana la doi ani pentru ca copilul a inplinit varsta de un an de la prestari sociale mi sa spus ca pot beneficia de stimulent problema mea este mai complicata in sensul ca am obtinut o finantare la un proiect european si sant obligat sa i-mi fac pf intrebarea mea este daca beneficiez de stimulent in acest caz sau trebuie sa ma angajez si pe urma sa i-mi fac pfa [am doar 30 de zile la dispozitie] astept si lamuriri suplimentare va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:06, 17 Mai 2021
Buna ziua.
In cazul in care se beneficiaza de stimulent de insertie, pe baza veniturilor obtinute ca PFA, dar la sfarsit de an PFA-ul este pe pierdere (ca urmare a cumpararii casei de marcat, a carei valoare se scade din total impozit pe profit), se considera a nu mai indeplini conditia de baza a acordarii stimulentului?
Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se considera indeplinita conditia de baza a acordarii stimulentului.... realizarea de venituri ,nu de profit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tatal si indemnizatia de crestere a copilului cristinaxxx cristinaxxx buna ziua! sotul meu are un pfa din mai 2009 si in ultiile 12 luni a realizat venituri impozabile.are toate platile si impozitele la zi. eu sunt insarcinata ... (vezi toată discuția)
Pfa sau contract individual de munca? tarentut tarentut sant in concediu crestere copil si pentru a beneficia de stimulent de insertie trebuie sa realizez venituri impozabile eu am prins si finantare la un proiect ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu crestere copil - acordare stngraluca stngraluca Buna ziua, In luna iulie 2013 ar trebui sa nasc un bebelus. Pentru a beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului, stiu ca ar trebui sa am venituri ... (vezi toată discuția)