Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA sau contract individual de munca?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA sau contract individual de munca?

sant in concediu crestere copil si pentru a beneficia de stimulent de insertie trebuie sa realizez venituri impozabile eu am prins si finantare la un proiect european si trebuie sa imi fac pfa intrebarea mea este daca din punct de vedere contabil este complicat (si am nevoie de un contabil autorizat) sa depun cerere pentru stimulent de insertie ca pfa si pe urma sa ma angajez undeva pentru a nu mai plati eu contributiile sau sa ma angajez undeva si apoi sa fac cererea pentru stimulent
Daca va faceti PFA inseamna ca realizati venituri profesionale supuse impozitului pe venit (daca chiar le realizati) si puteti solicita incetarea CCC si plata stimulentului de insertie. Nu mai aveti nevoie de CIM.