avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA sau contract individual de munca?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA sau contract individual de munca?

sant in concediu crestere copil si pentru a beneficia de stimulent de insertie trebuie sa realizez venituri impozabile eu am prins si finantare la un proiect european si trebuie sa imi fac pfa intrebarea mea este daca din punct de vedere contabil este complicat (si am nevoie de un contabil autorizat) sa depun cerere pentru stimulent de insertie ca pfa si pe urma sa ma angajez undeva pentru a nu mai plati eu contributiile sau sa ma angajez undeva si apoi sa fac cererea pentru stimulent
Cel mai recent răspuns: Florin Cioca , Consilier juridic 11:01, 10 Iunie 2013
Daca va faceti PFA inseamna ca realizati venituri profesionale supuse impozitului pe venit (daca chiar le realizati) si puteti solicita incetarea CCC si plata stimulentului de insertie. Nu mai aveti nevoie de CIM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Primesc stimulent de insertie daca sunt pfa? tarentut tarentut sint in ccc pana la doi ani pentru ca copilul a inplinit varsta de un an de la prestari sociale mi sa spus ca pot beneficia de stimulent problema mea este mai ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere copil eueucami eueucami Am si eu o intrebareȘdin mai 2011 sotul meu a intrat in concediul de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani.Daca se angajeaza mai devreme de 2 ani ... (vezi toată discuția)
Tatal si indemnizatia de crestere a copilului cristinaxxx cristinaxxx buna ziua! sotul meu are un pfa din mai 2009 si in ultiile 12 luni a realizat venituri impozabile.are toate platile si impozitele la zi. eu sunt insarcinata ... (vezi toată discuția)