Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Refuz eliberare carte identitate cu noul nume
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Refuz eliberare carte identitate cu noul nume

M-am casatorit in ianuarie cu o prsoana d acelasi sex in olanda in urma acstei casatorii hotarandu-ma sa imi shimb s numele prelund numele partenerei .
cand am venit sa imi schmb toate acte carte identiatte pasaport etc mi s-a zis ca nu imi poate f schimbat actul pe noul nume caci deh legal nus casatorita casatoria mea nefiind recunoscuta in romania.
cam ce as putea face?
Nu s-a schimbat legislatia de cand ati postat aici aceeasi intebare:
www.avocatnet.ro/content/for...

Trebuie sa alegeti intre alina_25, cristina_29 si roxana_1986 unul singur de pe care sa postati caci deh (cum va place dvs. sa scrieti) Regulamentul de postare spune printre altele:
Fiecare utilizator este identificat printr-un singur nume de utilizator (user). Înregistrarea sub alt nume a aceleiasi persoane se numeste "clona", aceasta practica nu este acceptata in nicio comunitate online iar consecinta este stergerea tuturor clonelor.
Va rog sa renuntati la doua dintre ele. Multumesc.
Ares-3, moderator
,,Deh,,.Este firesc sa fiti refuzat/refuzata din moment ce legislatia romana nu permite, inca , acest tip de casatorie.
Justitiarul711, utilizator