Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cedare, donare credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cedare, donare credit

in anul 2007 am "luat" un credit de nevoi personale si acum sant in imposibilitatea de plata exista vreun demers legal sa cedez 'donez vand etc. creditul meu altei persoane care este de acord cu acest lucru sa sa il trec girant la credit (cu acceptul bancii)sau ori ce varianta legala mentionez ca persoana este de acord cu acest lucru fiind mai potenta financiar
se poate cesiune de creanta insa doar cu acordul bancii
multumesc
ca sa fiu un pic indraznet printr-o declaratie notariala nu pot forta un pic banca sa accepte situatia
tarentut, utilizator
Cum cesiune de creanta, creanta n-o are banca ?

Dvs ce vreti sa faceti de fapt, ce interes are terta persoana sa va preia creditul sau sa va gireze ?
Daca vrea, de ce nu va plateste ratele si sa faceti intre dvs, un contract la notar ?
gi-jane2, moderator
av.antoanelageaman a scris:

se poate cesiune de creanta insa doar cu acordul bancii

Cred ca dna avocat se gandea la novatie cu schimbare de debitor. Creanta este a bancii, debitorul are doar datorii, nu creante.

Se poate face fie novatie, fie act aditional la contractul de credit in care sa fie trecuta persoana ca si fidejusor, ori refinantarea creditului pe numele acelei persoane, sunt o multime de posibilitati.