avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cedare, donare credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cedare, donare credit

in anul 2007 am "luat" un credit de nevoi personale si acum sant in imposibilitatea de plata exista vreun demers legal sa cedez 'donez vand etc. creditul meu altei persoane care este de acord cu acest lucru sa sa il trec girant la credit (cu acceptul bancii)sau ori ce varianta legala mentionez ca persoana este de acord cu acest lucru fiind mai potenta financiar
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 08:54, 10 Iunie 2013
se poate cesiune de creanta insa doar cu acordul bancii
multumesc
ca sa fiu un pic indraznet printr-o declaratie notariala nu pot forta un pic banca sa accepte situatia
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Iunie 2013
tarentut, utilizator
Cum cesiune de creanta, creanta n-o are banca ?

Dvs ce vreti sa faceti de fapt, ce interes are terta persoana sa va preia creditul sau sa va gireze ?
Daca vrea, de ce nu va plateste ratele si sa faceti intre dvs, un contract la notar ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Iunie 2013
gi-jane2, moderator
av.antoanelageaman a scris:

se poate cesiune de creanta insa doar cu acordul bancii


Cred ca dna avocat se gandea la novatie cu schimbare de debitor. Creanta este a bancii, debitorul are doar datorii, nu creante.

Se poate face fie novatie, fie act aditional la contractul de credit in care sa fie trecuta persoana ca si fidejusor, ori refinantarea creditului pe numele acelei persoane, sunt o multime de posibilitati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesionare obligatii ContSters88252 ContSters88252 pot cesiona unei terte persoane drepturile si obligatiile ce rezulta dintr-un contract de imprumut facut cu o banca?Sa zicem ca in contul ... (vezi toată discuția)
Girant damaschin1962 damaschin1962 Am calitate de girant iar persoana care a facut imprumutul nu a platit o perioada si drept urmare mi s-au pus popriri pe salarii, conturi si mi s-a anulat ... (vezi toată discuția)
Cesiune de contract credit persoana juridica tiberiussly tiberiussly As dori sa stiu daca o banca/societate de recuperare creante poate sa cedeze un contract de credit incheiat intre banca si un s.r.l. catre o persoana fizica si ... (vezi toată discuția)