avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi

Joi, 6 februarie, are loc evenimentul: AI Act: De la reglementare la implementare - Ghid practic de conformare pentru companii. Participă →

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum te poti angaja si unde daca ai CIM suspendat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum te poti angaja si unde daca ai CIM suspendat conform art 52 lit. b din CM?

Am cautat peste tot dar nu am gasit un raspuns la aceasta intrebare.
este undeva o motivare a Curtii Constitutionale care spune ca angajatul cu CIM-ul suspendat conform art. 52 litera b se poate angaja pe perioada suspendarii la orice alt angajator sau chiar la propriul angajator dar in alta functie decat cea detinuta anterior.
Ma puteti ajuta cu ceva informatii despre aceasta situatie. Cunosc mai multe persoane in aceasta situatie ( angajatorul a formulat plangere penala impotriva lor si le-a suspendat contractul de munca, iar de la data depunerii plangerii penale si pana in prezent - 6 luni de zile, cei de la procuratura nu au dat nici o solutie, nu au citat pe nimeni) iar oamenii stau acasa fara nici un ban, fara asigurari de sanatate, fara nimic . Au contestat in instanta dar dureaza destul de mult, si vor sa se angajeze undeva, dar in momentul in care spun ca au cim-ul suspendat pentru plangere penala toata lumea ii refuza. Ce pot sa faca in aceasta situatie? Sa plece din tara? Sa-si dea demisia- asta este de fapt intentia angajatorului de a-i forta sa demisioneze.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:31, 9 Iunie 2013
Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Prin Decizia nr. 926/2007, publicata in Monitorul Oficial nr. 773 din 14 noiembrie 2007, Curtea Constitutionala a respins exceptia de neconstitutionalitate a art. 52 alin. (1) lit. b) din Codul muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art. 52 codul muncii, se aplica??? ginja ginja cine ma poate lamuri?? \\"Suspendarea contractului individual de munca la plangerea penala a angajatorului impotriva salariatului, prevazuta in Codul muncii, ... (vezi toată discuția)
Teza intii ,legea 53/2003 cautatorul cautatorul ce inseamna teza intii la art 52 ali (1),lit b ,din codul muncii??? (vezi toată discuția)
Decizia cc nr 279/2015 sexu sexu CURTEA CONSTITUŢIONALĂ În numele legii DECIDE: 1. Admite excepţia de neconstituţionalitate ridicată de D M şi MT în Dosarul nr. ... (vezi toată discuția)