Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nuda proprietate - credit prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nuda proprietate - credit prima casa

Buna ziua,
De 5 ani de zile parintii mi-au facut un contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager pe un apartament de 60mp. In urma contractului eu am inteles ca sunt nuda proprietate adica am dreptul asupra locuintei abia dupa moartea lor. Intrebarea mea este: daca nu sunt proprietar deplin a acestei locuinte eu ma pot incadra la achizitionarea unei locuinte prin prima casa?
Nu, nu va incadrati pt ca sunteti proprietar, iar ap are peste 50 m2.
Parintii au drept de folosinta, insa puteti folosi si dvs cu acordul lor.
Avand nuda proprietate asupra apartamentului, aveti un drept de dispozitie materiala si juridica asupra bunului, parintii si-au retinut doar folosinta si posesia. Prin contractul de vanzare-cumparare cu uzufrauct ati dobandit dreptul de proprietate golit de cele doua atribute posesia si folosinta.