Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vânzare-cumpărare imobil între rude de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vânzare-cumpărare imobil între rude de gradul I. Se poate specifica interdicția de vânzare în timpul vieții părinților?

Buna ziua am hotărât de comun acord cu parinti mei fiind singură la parinți să fie trecută garsoniera pe numele meu cu contract de vînzare cumpărare. dar vreu să știu se poate specfica in contract că nam dreptul să vînd garsoniera pe cat timp parintii mei trăiesc.Vă mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Daca sunteti singurul copil de ce sa faceti vanzare-cumparare? Sau , daca aveti un motiv anume, de ce nu un contract de vanzare -cumparare cu uzufruct viager pentru parinti? E mai uzual, valoarea apartamentului (in functie de care platiti taxele notariale) poate fi mai mica, tinand cont ca veti fi proprietara, pana la moartea parintilor, doar pe nuda proprietate.
De ce sa faca contract de vanzare? @ cameliapad, ati auzit despre sesizabilitatea dreptului de uzufruct?
Poate fi instituit un drept de uzufruct viager.

Dreptul de uzufruct viager confera titularului dreptul de posesie si folosinta.

La momentul decesului, proprietatea redevine deplina.

Dreptul de uzufruct este cesibil, transmisibil.

Dumneavoastra detineti nuda proprietate.

Nuda proprietate contine dreptul de dispozitie (format din dreptul de dispozitie materiala si dreptul de dispozitie juridica).

Pe parcursul exercitiului dreptului de uzufruct, tertele persoana au obligatia generala negativa de a nu aduce atingere exercitiului acestui drept.

Prin urmare, numai dupa decesul parintilor dumneavoastra proprietate va fi deplina, pana atunci, atributele posesiei si folosintei sunt desprinse din continutul dreptului de proprietate.

In cazul in care varianta sus expuse nu vi se pare avantajoasa, puteti institui clauza de inalienabilitate, cu efecte pe o perioada maxima de 49 de ani.

Succes.

trandafir2 a scris:

De ce sa faca contract de vanzare? @ cameliapad, ati auzit despre sesizabilitatea dreptului de uzufruct?

Scuze! Se pare ca m-am grabit cu raspunsul, fara sa ma intreb prea mult de ce se doreste trecerea garsonierei pe numele copilului unic!