Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT DE UZUFRUCT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT DE UZUFRUCT

MI POATE SPUNE CINEVA CE INSEAMNA CA ISI REZERVA DREPT DE UZUFRUCT,AM GASIT INTR-UN CONTRACT SI NU INTELEG.mULTUMESC
Drept de uzufruct = dreptul de a folosi (banuiesc ca este vorba despre un bun imobil).
Intr-un contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager,vanzatorulisi rezerva acest drept,adica el are posesia pana la deces,iar cumparatorul are proprietatea si obligatia de a nu tulbura dreptul de posesie al uzufructuarului.Un exemplu:nu puteti inchiria ap fara consimtamantul,uzufructuarului.Nu puteti vinde .
isi pastreaza dreptul de a folosi si de a culege fructele ( venituri din inchirierea bunului, recolta, daca e vb de teren agricol, etc) pe timpul vietii
Cumparatorul are nuda proprietate, atata vreme cat uzufructuarul traieste.
Conform art.517 Cod civil, "uzufructul este dreptul de a se bucura cineva de lucrurile ce sunt proprietatea altuia, intocmai ca insusi proprietarul lor, insa cu indatorirea de a le conserva substanta". In latina "salva rerum substanta". titularul bunului (devenit nudul proprietar) instraineaza unei persoane numita uzufructuar, toate atributele exercitiului dreptului de proprietate, folosinta si destinatiei lui si dreptul de a-i culege fructele si veniturile pe care le poate da. Nudul proprietarul ramane doar cu titlu fara nicio folos pe timpul al caruia este constituit, normal moartea uzufructuarului.