Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Infractiune informatica?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Infractiune informatica?

Buna ziua,

Pot fi incadrate ca infractiune informatica urmatoarele actiuni?

1. Scanarea automata a continutului public a unui site si stocarea informatiilor relevante intr-o baza de date

2. Injectii SQL - folosite pt extragerea de informatii dintr-o baza de date prost securizata, prin web.

Aceste metode nu presupun intrarea frauduloasa in sisteme informatice, spargere de servere sau alte sisteme securizate. Sunt banale programe care preiau informatiile publice de pe site-uri - adica acelea care pot fi vizualizate in browser de orice vizitator, sau care extrag date folosind anumite brese de securitate absolut copilaresti.

Multumesc.
Cautati pe Google MAC spoofing.
MAC tin sa va dau dreptate in privinta MAC dar eu cel putin pana acum am reusit sa demasc mac-urile mascate este adevarat ca linux-ul este destept dar pentru mascare este necesar cunostinte avansate de PC :) dar ca fapt divers de mascare chiar am uitat :)
P.S. Nu discutam de cei care incearca norocul cu tutoriale pe net si de aia care au cunostinte avansate pc.
Burghardt Norbert,