Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere si somaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere si somaj

Buna ziua !
Am 19 ani si pana la 18 ani am primit pensie de intretinere de la tata. Dupa majorat acesta a sistat pensia , iar eu am deschis dosar pentru plata pensiei pentru ca eram inca la liceu. Tatal a fost de acord, dar nici acum nu am primit decizia de la tribunal ( am depus actele in martie, iar pe 13 mai am avut infatisarea). Acum am terminat liceul si vreau sa depun actele de somaj. Pot primi somaj daca am pensia de la tata sau mai pot primi pensie daca beneficiez de somaj?
Daca nu continuati studiile, nu mai puteti primi pensie de intretinere.
Acum dau BAC-ul si nu stiu daca il voi lua sau daca o sa intru la o facultate si de aceea m-am gandit sa depun actele pentru somaj. Cand se incheie anul scolar, pe 31 iunie sau in septembrie cand incepe celalalt pentru ca am auzit ambele variante si nu stiu care e cea corecta? Daca nu continui studiile pana cand trebuie sa primesc pensie?
Pensia de intretinere se primeste pana la finalizarea studiilor - in cazul dvs pana la terminarea examenului de bacalaureat.