Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... MODIFICARE PROGRAM LUCRU ANGAJATI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

MODIFICARE PROGRAM LUCRU ANGAJATI

Trebuie sa modific programul de lucru (orele 10-18). Pana acum era 9-17. Timpul de lucru ramane acelasi ( 8 ore) . Ce trebuie sa fac?
1. Trebuie sa modific asta in Revisal?
2. Se face act aditional la CIM?

Nu trebuie sa modificati nimic in REVISAl . Se poate face act aditional cu privire la modificarea repartizarii timpului de munca.

Potrivit art.117 C.mun., programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.
Asadar, Codul muncii nu cere acordul sau consultarea salariaţilor pentru stabilirea programului de muncă şi a modului de repartizare a acestuia pe zile.
Multumesc mult.