avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Majorare capital social
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Majorare capital social

Sunt SRL,am un capital social de 2.000.000 lei.Am in contul 455 suma de
2.000.000 lei.Ce documente trebuie sa intocmesc pentru a trece suma de la contul 455 la capital social?
Va rog sa ma ajutati.Daca se poate si cu model de formulare si contarea care trebuie sa o fac.Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 16:14, 10 Iunie 2013
Buna ziua,

Inteleg ca soldul contului 456 este debitor ca urmare a inregistrarii aportului asociatilor la constituire(456=1011).
Inchiderea contului 456 se face in urma depunerii capitalului social in contul bancar(5121=456), iar documentul justificativ pentru inregistrarea in contabilitate a operatiunii este extrasul de cont bancar.
Concomitent se inregistreaza capitalul social subscris si varsat prin formula contabila 1011 = 1012 cu valoarea aportata.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitatea srl sanducatanas sanducatanas AM O MARE RUGAMINTE: Am infiintat o SRL si vreau sa stiu exact ce operatiuni contabile trebuie sa fac. 1.Cheltuieli de infiintare 1100 ... (vezi toată discuția)
Cont bancar capital social Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! În cazul infintarii unui SRL la care se stabileste un capital social de 200 lei acesta se depune (se varsa) in contul curent deschis la o banca si ... (vezi toată discuția)
Inregistrare capital social rebecavalentina rebecavalentina Buna ziua. Am o intrebare, cine poate sa ma ajute.... Asociatii unei societati are parti sociale: 80 si 20 L-a infiintare, pe 26.09.2013 s-a depus capitatul ... (vezi toată discuția)