Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriere sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriere sulta

Buna ziua!Sunt divortata de 4 ani si in urma partajului judiciar al imobilului in care locuiam,imobilul a ramas al meu urmand sa-i dau fostului sot o anumita sulta pe care nu am achitat-o nici acum,acesta refuzand-o dar fara sa facem un act notarial.Se poate prescrie aceasta sulta vreodata?Poate fi radiata din Cartea Funciara?

Da, se prescrie in termen de 3 ani de la momentul in care hotararea de partaj a fost comunicata creditrului sultei. peste 3 ani faceti o actiune in constatarea prescriptiei dreptului sau de a cere executarea silita.
Buna ziua,
Daca nu s-a facut nicio forma de executare, la 3 ani de la ramanerea definitiva si irevocabila a sentintei sulta s-a prescris.
Constatarea prescriptiei se face din oficiu sau pe cale judecatoreasca.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Multumesc mult pentru raspuns!