avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcul concediu medical

La o Intreprindere Individuala, un angajat are doua concedii medicale (0-6, 0-1) initial si in continuare, cu acelasi diagnostic :

- primul concediu medical ( 0.6 ) este de la 0.5.06.13 pana la 10.06.13

- al doilea concediu medical ( 0.1 ) este incepand de la 11.06.13 pana la 24.06.13

Avand in vedere ca in programu saga am concediu suportat din :

- FS,CCI,FAAMBP, din ce fond sunt suportate concediile si cum se calculeaza astfel de concedii, inclusiv procentul de plata ?
Cel mai recent răspuns: HugoM , utilizator 19:26, 12 Iunie 2013
Primele 5 zile din primul concediu medical este suportat de unitate ( perioada 05.06.2013-09.06.2013, adica trei zile lucratoare) in SAGA se introduce FS , cod indemnizatie 06 inseamna ca este platit 100 % iar ziua de 10.06.2013 este suportata din CCI si este de asemeni platita 100%.
Al doilea concediu medical cu cod indemnizatie 01 este platit 75% si este suportat integral din CCI.
Baza de calcul pentru concedii medicale se calculeaza ca media veniturilor brute pe utimile 6 luni / la media zilelor lucratoare din utimile 6 luni si se obtine indemnizatia zilnica ( baza de calcul) la care se aplica procentul de plata.
Multumesc mult pentru raspuns!
Cel cel doilea concediu medical , 4 zile calendaristice trebuie suportate de catre angajator si restul zilelor, in numar de 6, sunt suportate din CCI, sau tot concediul (cod 01) este suportat de CCI??
Ceea ce ma framanta pe mine, este cum recapt eu banii din CCI, pe care ii platesc conform declaratiei 112 pe care o fac?
Trebuie sa ma prezint la Casa de Sanatate cu ce documente?
Multumesc pentru timpul acordat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical mirela1984 mirela1984 Buna ziua! Am doua concedii medicale aduse de un salariat si as dori sa-mi confirmati ca am procedat corect, atunci cand l-am inregistrat in saga. Primul ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Mihaela2003 Mihaela2003 Buna ziua. Am un concediu medical din 07.08.2017 pana 11.08.2017 cod 06 urgenta,deci 5 zile, in continuare 12.08.2017-01.09.2017 cod 01,deci 21 zile. Codul ... (vezi toată discuția)
Cm salariat nou intrat in unitate marcelctin marcelctin Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu calculul salariului pentru un angajat care are brut 1400 lei incepad cu 15 iulie 2016 cand a fost angajat la noi. Pentru ... (vezi toată discuția)