Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcul concediu medical

La o Intreprindere Individuala, un angajat are doua concedii medicale (0-6, 0-1) initial si in continuare, cu acelasi diagnostic :

- primul concediu medical ( 0.6 ) este de la 0.5.06.13 pana la 10.06.13

- al doilea concediu medical ( 0.1 ) este incepand de la 11.06.13 pana la 24.06.13

Avand in vedere ca in programu saga am concediu suportat din :

- FS,CCI,FAAMBP, din ce fond sunt suportate concediile si cum se calculeaza astfel de concedii, inclusiv procentul de plata ?
Primele 5 zile din primul concediu medical este suportat de unitate ( perioada 05.06.2013-09.06.2013, adica trei zile lucratoare) in SAGA se introduce FS , cod indemnizatie 06 inseamna ca este platit 100 % iar ziua de 10.06.2013 este suportata din CCI si este de asemeni platita 100%.
Al doilea concediu medical cu cod indemnizatie 01 este platit 75% si este suportat integral din CCI.
Baza de calcul pentru concedii medicale se calculeaza ca media veniturilor brute pe utimile 6 luni / la media zilelor lucratoare din utimile 6 luni si se obtine indemnizatia zilnica ( baza de calcul) la care se aplica procentul de plata.
Multumesc mult pentru raspuns!
Cel cel doilea concediu medical , 4 zile calendaristice trebuie suportate de catre angajator si restul zilelor, in numar de 6, sunt suportate din CCI, sau tot concediul (cod 01) este suportat de CCI??
Ceea ce ma framanta pe mine, este cum recapt eu banii din CCI, pe care ii platesc conform declaratiei 112 pe care o fac?
Trebuie sa ma prezint la Casa de Sanatate cu ce documente?
Multumesc pentru timpul acordat!