avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua. Am un concediu medical din 07.08.2017 pana 11.08.2017 cod 06 urgenta,deci 5 zile, in continuare 12.08.2017-01.09.2017 cod 01,deci 21 zile.
Codul de urgeneta se suporta din FS sau CCI?
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 15:53, 18 August 2017
Codul de urgenta inseamna doar ca indemnizatia se calculeaza cu 100%.
Din fondul de salarii al angajatorului se suporta doar valoarea indemnizatiei aferenta zilelor lucratoare incluse in primele 5 zile calendaristice de concediu medical. Restul se suporta din FNUASS. Angajatorul plateste integral indemnizatia, urmand sa-si recupereze sumele suportate din FNUASS de la casa de sanatate.
In cazul dvs, primele 5 zile calendaristice sunt 07-11.08, toate sunt zile lucratoare, deci angajatorul va suporta integral indemnizatia calculata. Pentru concediul medical acordat in continuare, plata va fi cu 75%, dar se va suporta din FNUASS.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu medical HugoM HugoM La o Intreprindere Individuala, un angajat are doua concedii medicale (0-6, 0-1) initial si in continuare, cu acelasi diagnostic : - primul concediu ... (vezi toată discuția)
Concediu medical mirela1984 mirela1984 Buna ziua! Am doua concedii medicale aduse de un salariat si as dori sa-mi confirmati ca am procedat corect, atunci cand l-am inregistrat in saga. Primul ... (vezi toată discuția)
Cine suporta un concediu medical in continuare, pentru aceeasi afectiune? anymaryh anymaryh Buna dimineata! Ma puteti ajuta cu un raspuns, va rog : am un cm initial cod indemnizatie 06, diagnostic 651 pe 6 zile calendaristice(5 lucratoare) - se ... (vezi toată discuția)