Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua. Am un concediu medical din 07.08.2017 pana 11.08.2017 cod 06 urgenta,deci 5 zile, in continuare 12.08.2017-01.09.2017 cod 01,deci 21 zile.
Codul de urgeneta se suporta din FS sau CCI?
Codul de urgenta inseamna doar ca indemnizatia se calculeaza cu 100%.
Din fondul de salarii al angajatorului se suporta doar valoarea indemnizatiei aferenta zilelor lucratoare incluse in primele 5 zile calendaristice de concediu medical. Restul se suporta din FNUASS. Angajatorul plateste integral indemnizatia, urmand sa-si recupereze sumele suportate din FNUASS de la casa de sanatate.
In cazul dvs, primele 5 zile calendaristice sunt 07-11.08, toate sunt zile lucratoare, deci angajatorul va suporta integral indemnizatia calculata. Pentru concediul medical acordat in continuare, plata va fi cu 75%, dar se va suporta din FNUASS.