avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie Executare Silita
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie Executare Silita

Buna ziua,
Urmare a unui credit bancar neachitat, acum aproximativ un an, am fost executat silit prin oprirea lunara din salariu a unei anumite sume, bani ce mi se opresc si acum. Astazi am primit o noua somatie pentru achitarea intregii sumei restante iar in caz ca nu ma conformez voi fi executat silit. Ce sa inteleg, ca va urma o altfel de executare si anume asupra bunurilor?
Daca aveti bunuri, da !
1. Am o masina, poate fi executata? Precizez ca nu am garantat cu nimic creditul.
2. Sa inteleg ca aceasta noua somatie demareaza o alta procedura de executare silita?
3. Explicati-mi va rog cum se procedeaza in cazul in care imi executa silit autoturismul! O sa vina pur si simplu sa ia masina din fata blocului avand la la baza doar aceasta somatie cu titlu executoriu sau mai trebuiesc facute si alte proceduri?
Va identifica auto la taxe si impozite locale, se dispune interdictia de instrainare (nu puteti vinde auto fara certificat fiscal, iar daca o faceti vanzarea este nula), va notifica executorul sa predati auto, va evalueaza auto, va scoate bunul la vanzare si la a 3-a licitatie il vinde pe nimic.
Am inteles si va multumesc insa eu mai am un auto vandut din 2006 si nu reusesc sa-l mai gasesc. L-am vandut si nu mai gasesc cumparatorul sa-l pot radia de la taxe si impozite locale. Cu acest autoturism ce se va intampla, ca eu figurez cu el acolo si va fi gasit de catre executor?
Ba aveti o masina, ba nu o mai aveti din 2006. Nu prea sunteti hotarat daca sa ne spuneti adevarul sau nu.

Daca aveti imobil, vor merge pe executarea aceluia, stati linistit. Nu se vor complica cu masina.

Alte discuții în legătură

Executare silita adiboss009 adiboss009 buna ziua. am un card [editat] pe care l-am primit prin posta fara sa semnez vreun contract pentru el. mi-am dat insa acordul telefonic la conditiile de ... (vezi toată discuția)
Contestare executare silita cnadnr pentru circulatie cu autoturism vandut din 2010 unei firme de dezmembrari Razvan_Moldoveanu Razvan_Moldoveanu Buna ziua, Ma aflu in fata unei situatii care din punctul meu de vedere este aberanta: In data de 22.10.2010 am vandut un autoturism unei firme ce se ocupa ... (vezi toată discuția)
Executie silita denxxx denxxx am o datorie la ifn un card promnt activ si nam mai platit de 4 lunii si am 2 masini pe numele meu dar leam vandut si au ramas tot pe numele meu ce pot patii ... (vezi toată discuția)