Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intocmire corecta program de lucru la un magazin
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intocmire corecta program de lucru la un magazin

Am un magazin cu program de functionare dupa cum urmeaza
07.30 - 19.30 de luni pana sambata si 08.00 - 12.00 duminica
Am doi vanzatori si nu stiu cum sa fac pontajul in asa fel incat sa
fac si norma de ore dar sa fiu in regula si cu ITM .
Va rog dati-mi o solutie legala .
Programul de lucru al salariatilor este de regula, pe zile, de 5 zile pe saptamana cu 2 zile de repaus saptamanal., iar pe ore, de 8 ore/zi si 40 de ore/ saptamana.
Daca doriti sa lucreze si sambata si duminica, atunci va trebui sa le acordati 2 zile libere de repaus saptamanal in alte zile din timpul saptamanii.

Pontajul il intocmiti in asa fel incat sa corespunda modului in care lucreaza salariatii si nu ca sa "fie in regula cu ITM-ul".
Pentru o solutie legala, ar trebui sa ne spuneti acre este numarul de ore lucrate de fiecare persoana intr-o saptamana.

O modalitate ar fi : durata timpului de munca 8 ore/zi , 40 ore/sapt, inegal. Repartizarea facandu-se astfel ....