Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchiriere cu bucluc
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchiriere cu bucluc

Am incheiat un contract de inchiriere cu clauza de "reziliere unilaterala neplata chirie si...sigilare/blocare cai de acces in spatiu"
Am un chirias care nu a platit chiria de 3 luni (sa zicem) desi l-am notificat, etc...Daca acesta nu si-a ridicat bunurile din spatiu pot sigila spatiul?
Pe de alta parte, daca-si ridica bunurile...nu mai am nici o siguranta ca va plati...
Pentru plata, daca contractul nu este incheiat in forma autentica sau inregistrat la finante, trebuie sa va adresati justitiei.
Pentru plata, daca contractul este incheiat in forma autentica sau inregistrat la finante constituie titlu executoriu.

Pentru evacuare trebuie sa va adresati oricum justitiei.