Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Baza calcul concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Baza calcul concediu odihna

In prezent avem o salariata care a revenit din concediu pentru cresterea copilului si care a solicitat concediul de odihna aferent anului in care a intrat in cresterea copilului (8 zile). Angajatorul este de acord sa-i acorde acest concediu.
Care este baza de calcul pentru calcularea acestui concediu daca salariata nu a lucrat nici o zi de la revenirea din concediul de crestere copil?
Conf art 150 alin 2 CM indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
Conf art 51 alin 1 lit a CM contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa salariatului, pentru concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani.

In concluzie la calculul indemnizatiei de CO se vor lua in calcul ultimele 3 luni lucrate de salariat, anterior suspendarii CIM.
Florin Cioca, Consilier juridic