Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu aceasta problema
Un contractul de vanzare - cumparare a unui apartament intre parinti - fii, in care parinti au drept de uz fruct in timpul vietii asupra imobilului, urmand ca, fii sa intre in posesia mosteniri dupa decesul lor. Daca unul dintre fii este casatorit in momentul incheierii actului (lucru trecut in contract), ce drept are sotul acestuia (al fiului) asupra imobilului daca, la data decesului parintilor erau divortati? Va multumesc.
Daca cei doi soti au dobandit in timpul casatoriei, bunul este comun. Dreptul sotiei este egal deci cu al sotului, indiferent de faptul ca ulterior au divortat.
Părinții au înstrăinat prin contract nuda proprietate păstrând uzufructul apartamentului (posesia și folosința) până la deces . Dacă ambii părinți au decedat , apartamentul poate fi supus partajului de bunuri comune deoarece a fost dobândit în timpul căsătoriei .
Buna ziua. Multumesc pentru raspunsuri.
mai am o intrebare.
in speta, doar unul dintre parinti este decedat , celalalt poate reveni asupra actului? Se poate modifica fara sa participe si sotia divortata?
tmas, utilizator
În cazul d-stră ne relatati că a intervenit un contract de vânzare-cumpărare între părinți-fii ? sau între un fiu și soția acestuia (noră) ?