Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... instrainare imobil fara drept de vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

instrainare imobil fara drept de vanzare

Buna, detin un imobil pe care as vrea sa-l trec pe numele prietenei. Cum as putea face ca acest imobil sa figureze pe numele ei dar eu sa am toate drepturile asupra imobilului si ea sa nu-l poata vinde fara acordul meu ?

Donatia se poate recupera?
Stimat forumist,

Din punctul meu de vedere, nu se pot împăca, totdeauna, capra cu varza. Adică nu puteți să vă păstrați toate drepturile asupra imobilului, în nici un caz.

Puteți face o vânzare-cumpărare și, în subsidiar, un contract de împrumut.

Cu stimă.
Se poate înscrie o clauză de inalienabilitate (ptiu, că mi se împiedică limba :) )

Numai că....

Art. 627
Clauza de inalienabilitate. Condiţii. Domeniu de aplicare

(1) Prin convenţie sau testament se poate interzice înstrăinarea unui bun, însă numai pentru o durată de cel mult 49 de ani şi dacă există un interes serios şi legitim. Termenul începe să curgă de la data dobândirii bunului.
(2) Dobânditorul poate fi autorizat de către instanţă să dispună de bun dacă interesul care a justificat clauza de inalienabilitate a bunului a dispărut sau dacă un interes superior o impune.
(3) Nulitatea clauzei de inalienabilitate stipulate într-un contract atrage nulitatea întregului contract dacă a fost determinantă la încheierea acestuia. În contractele cu titlu oneros, caracterul determinant se prezumă, până la proba contrară.

Există el interesul acela serios şi legitim? Că eu nu prea l-am văzut. Dimpotrivă :hm: