avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - Rezidenta Permanenta Intr-o Alta Tara UE
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - Rezidenta Permanenta Intr-o Alta Tara UE

Daca devii dezident permanent intr-o alta tara UE poti sa-ti pastrezi statusul de PFA in Romania sau PFA trebuie desfiintat?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: mik_zoltan , utilizator 10:54, 14 Iunie 2013
Daca esti rezident intr-o alta tara UE, poti sa iti pastrezi PFA-ul fara nicio problema.
Va multumesc!

Totusi, ca sa fiu sigur 100, este vorba despre o rezidenta cu acte, domiciliu stabil etc.

Eu am auzit ca in acest caz nu se mai poate pastra PFA in Romania, deoarece persoana fizica respectiva efectiv nu mai traieste in Romania si plateste taxe in tara UE unde este acum rezident legal cu acte, cu tot.
Va asigur ca sunt sute de cetateni straini care au PFA in Romania.
Am inteles.

Iar taxarea cum va functiona?

Impozit pe venit din PFA = Romania
Impozit pe salariu = in tara respectiva

Sau trebuie tot 100% platit in tara respectiva deoarece acolo sunt rezident fiscal?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

În ce fel te poate afecta în romania dacă ai declarat faliment personal în uk? robert.alexandru robert.alexandru Buna .As dori sa intreb in ce fel te poate afecta in Romania daca ai declarat faliment personal in Anglia. (vezi toată discuția)
Impozit pe venit realizat prin contract de consultanta cu ec MConst MConst As dori sa descriu urmatoarea situatie: - un cetatean roman, rezident fiscal intr-o tara UE, presteaza un contract temporar de consultanta (expert evaluator ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere pentru persoana cu resedinta in strainatate draser draser O persoana cu domiciliul in Romania si care are resedinta si in strainatate poate sustine examenul pentru obtinerea permisului de conducere in orasul unde are ... (vezi toată discuția)