Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - Rezidenta Permanenta Intr-o Alta Tara UE
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - Rezidenta Permanenta Intr-o Alta Tara UE

Daca devii dezident permanent intr-o alta tara UE poti sa-ti pastrezi statusul de PFA in Romania sau PFA trebuie desfiintat?

Va multumesc.
Daca esti rezident intr-o alta tara UE, poti sa iti pastrezi PFA-ul fara nicio problema.
Va multumesc!

Totusi, ca sa fiu sigur 100, este vorba despre o rezidenta cu acte, domiciliu stabil etc.

Eu am auzit ca in acest caz nu se mai poate pastra PFA in Romania, deoarece persoana fizica respectiva efectiv nu mai traieste in Romania si plateste taxe in tara UE unde este acum rezident legal cu acte, cu tot.
Va asigur ca sunt sute de cetateni straini care au PFA in Romania.
Am inteles.

Iar taxarea cum va functiona?

Impozit pe venit din PFA = Romania
Impozit pe salariu = in tara respectiva

Sau trebuie tot 100% platit in tara respectiva deoarece acolo sunt rezident fiscal?