Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Bilet la ordin protestat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Bilet la ordin protestat

Ma poate ajuta cineva cu o explicatie la un art dintr-un contract , si anume :'' In cazul instrumentelor de plata CEC, bilet, cambie, daca pretul nu se achita la data scadentei, instrumentul de plata fiind refuzat la plata, acesta se considera protestat , iar dobanda purata este de 12 % pe an pana la data achitarii integrale a pretului.''
Ce inseamna ? Va multumesc!
Ce nu intelegeti ?
"bilet" ? inseamna bilet la ordin.
~ Conținut șters la cerere ~
Protestul de neplată a biletului la ordin este un înscris care constată refuzul de plată a biletului la ordin. Intocmirea protestului de neplată este obligatorie pentru conservarea dreptului de regres al posesorului biletului la ordin.
Dreptul de regres este dreptul celui obligat împreună cu o altă persoană sau pentru o altă persoană de a pretinde acesteia remiterea datoriei pe care a plătit-o în locul ei. Astfel, în cazul în care codebitorul solidar plăteşte întreaga datorie, el are drept să se regreseze împotriva celorlalţi codebitori solidari şi să le pretindă tot ceea ce a plătit peste partea lui. Dreptul de regres se poate exercita printr-o acţiune în regres rezultând din subrogarea legală în drepturile creditorului plătit, codebitorul platnic bucurându-se de eventualele garanţii ale creanţei respective ori printr-o acţiune personală derivând din mandat sau gestiune de afaceri, care dă dreptul codebitorului platnic să ceară dobânzi din ziua în care a efectuat plata, fară însă a mai beneficia de garanţiile creanţei. Regresul se întinde atât asupra datoriei, cât şi asupra dobânzilor şi cheltuielilor.