Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lamuriri indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lamuriri indemnizatie de crestere a copilului

Buna ziua. Sotia mea urmeaza sa nasca la 1 septembrie si pentru ca ea nu lucreaza vreau sa stiu daca pot sa depun eu, ca tata al copilului, actele pentru indemnizatia de crestere a copilului. Cine plateste aceasta indemnizatie? Este necesar sa imi iau concediu paternal pentru a beneficia de acesti bani?
Conform OUG nr. 111/2010, solicitantii indemnizatiei de crestere a copilului pot alege intre 2 variante:

a. In situatia in care opteaza pentru concediu crestere copil pana la implinirea de catre copil a varstei de un an:

Indemnizatia de crestere a copilului va fi in valoare lunara de 85% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, limitata la:
- minim 600 lei
- maxim 3.400 lei

Observatie: pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul cuvenit pe luna respectiva.

b. In situatia in care opteaza pentru concediu crestere copil pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani:
Indemnizatia de crestere a copilului va fi in valoare lunara de 85% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, limitata la:
- minim 600 lei
- maxim 1.200 lei

Cine poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?

Pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, urmatoarele categorii de persoane:
unul dintre parintii firesti ai copilului
persoanele care adopta un copil
persoanele care iau in plasament un copil
persoana care este tutorele copilului

Ce conditii trebuie sa indeplineasca parintii care solicita indemnizatia de crestere a copilului?

Persoana care solicita indemnizatia de crestere a copilului trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
este cetatean roman, strain sau apatrid;
are domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei, potrivit legii;
locuieste impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora;
a realizat, timp de 12 luni anterioare nasterii copilului, venituri supuse impozitului pe venit, conform Codului fiscal (venituri provenite din salarii, activitati independente sau din activitati agricole);
si-a achitat obligatiile fata de bugetul local pentru bunurile pe care le detine in proprietate;

In cele 12 luni anterioare nasterii copilului pot fi incluse perioade asimilate, in care parintele solicitant s-a aflat in una dintre urmatoarele situtatii:
si-a insotit sotul in misiune permanenta in strainatate;
a beneficiat de indemnizatie de somaj;
a beneficiat de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;
a realizat perioade asimilate stagiului de cotizare in sistemul public de pensii;
a beneficiat de indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2/3 ani;
a beneficiat de pensia de invaliditate;
a beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare/perfectionare profesionala din initiative/cu acordul angajatorului;
a urmat sau urmeaza cursurile de zi ale invatamantului universitar postuniversitar sau liceal organizat potrivit legii;
se afla in perioada de 60 zile de la absolvirea cursurilor de zi a invatamantului universitar cu examen de diploma/licenta.

Sursa:
[ link extern ]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Deoarece mama nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC dvs., tatal copilului, puteti beneficia direct (fara sa intrati in concediu crestere copil = CCC) de stimulentul de insertie incepand cu data nasterii copilului (daca indepliniti conditia ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului - inclusiv luna nasterii - sa aveti venituri din salarii).

2. - Stimulentul de insertie este de 500 lei lunar si se acorda pana la implinirea varstyei copilului de 2 ani.
- Adica veti primi salariu pentru munca depusa iar statul va mai da inca 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Mergeti la Primarie (unde veti depune actele) si luati lista cu documentele necesare pentru stimulentul de insertie).

3. Veti mai primi si alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.

4. De la Primarie actele merg la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS) cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC si alocatia de stat pentru copii.

5. Cand va vine decizia de la AJPIS (pentru aprobarea si plata stimulentului de insertie) sa faceti o copie si s-o inaintati angajatorului deoarece pe perioada cat beneficiati de stimulentul de insertie nu puteti fi concediat (daca angajatorul a fost instiintat de aceasta).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane