Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acte necesare pentru inscriere ca membru in Asociatia ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acte necesare pentru inscriere ca membru in Asociatia de Proprietari

Buna seara tuturor !
De curand, presedintele blocului in care locuiesc, ne-a inmanat proprietarilor o cerere de inscriere ca membru in Asociatia de Proprietari. Ni s-a cerut, de asemenea sa aducem o data cu cererea completata, copie dupa contractul de vanzare-cumparare, schita apartamentului-scara 1:50 si copie dupa actul de identitate.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca este obligatoriu sa ceara aceste acte, daca este prevazut legal, acest aspect.
Va multumesc !
In conditiile in care cererea presedintelui de asociatie are drept temei textul de lege precizat ,cererea acestuia nu poate fi apreciata drept abuziva,ci o simpla obligatie a proprietarilor pentru luarea in evidenta in cartea de imobil
In HG 1588/2007 la art.12. Obligatii ale proprietarilor:
g) la dobandirea proprietatii, sa depuna in copie, la asociatie, actul de proprietate

Prezentarea in copie a actului de proprietate este necesara pentru completarea acordului de asociere.

Pentru cartea de imobil este suficienta o copie de pe CI.
elga50, moderator
nu vad rostul inmanarii unei copii dupa contractul de vanzare-cumparare. cel mult ii prezinti copia cv presedintelui AP ptr a demonstra ca esti proprietarul apartamentului respectiv.
actele casei nu se dau decat unei autoritati a statului, de ex. la politie cand schimbi CI.
nu am regasit in actul normativ citat mai sus obligativitatea predarii unei copii a contractului de vanzare-cumpare sau a schitei proprietatii respective ci doar prezentarea cartii de identitate in vederea inscrierii in cartea de imobil. predand de buna voie copia contractului de vc poti avea surprize neplacute. de ex. un abonament telefonic de care sa nu ai cunostinta:)
cyan, moderator
Multumesc pentru raspunsuri !
Da, exact..in ziua de azi cine stie cu ce surprize neplacute ne mai trezim. Orice este posibil.
Nu avem nimic impotriva sa prezentam copii dupa contractele de vanzare cumparare, dar ni s-a spus ca trebuie depuse "la dosar" impreuna si cu schita apartamentului !!! :O
Nu intelegem la ce ar folosi domnului administrator toate aceste documente ??
cristianvicentiu, utilizator
@cyan
nu am regasit in actul normativ citat mai sus obligativitatea predarii unei copii a contractului de vanzare-cumpare sau a schitei proprietatii respective

H.G. 1588/2007 Art. 12. — Proprietarii membri ai asociatiei, pe langa drepturile si indatoririle prevazute in statutul asociatiei de proprietari, au si urmatoarele drepturi si obIigatii:
B. ObIigatii:
a) sa mentina in bune conditii proprietatea individuala, apartamentul sau spatiuI cu alta destinatie decat aceea de locuinta, pe propria cheltuiala. Nici un proprietar nu poate incalca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comuna sau individuala al celorlalti proprietari din condominiu;
b) sa accepte accesul In apartamentul sau in spatiuI propriu, cu un preaviz de 5 zile, al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar si justificat sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, Ia care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz, conform prevederilor din statutul asociatiei de proprietari;
c) sa contribuie Ia constituirea mijloacelor banesti si materiale ale asociatiei de proprietari si sa achite in termenul stabilit cota de contributie care le revine in cadrul cheltuielilor asociatiei de proprietari;
d) sa ia masuri, in cadrul asociatiei, pentru modernizarea, consolidarea, reabilitarea termica, precum si pentru cresterea performantei energetice a cladirii, dupa caz, potrivit prevederilor legale, si sa achite cota-parte din costurile aferente. Indiferent de natura interventiilor, se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri. In cladirile afectate de seisme, proprietarii au obligatia de a Iua de urgenta masuni pentru consolidare, conform prevedenilor legale in vigoare; lucrarile de reparatii, intenventii etc. se vor executa cu personal autonizat, potrivit legii;
e) sa repare stricaciunile ori sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii, daca ei sau alte pensoane care actioneaza in numele Ior au provocat daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament ori spatiu;
f) Ia Instrainarea proprietatii, sa transmita toate obligatiile catre dobanditor, inclusiv cele cu privire Ia sumele de plata catre asociatia de proprietari existente Ia data tranzactiei, precum si orice alte informatii relevante sau avand consecinte asupra drepturilor si obIigatiilor privitoare Ia proprietatea care este instrainata;
g) Ia dobândirea proprietatii, sa depuna In copie, Ia asociatie, actul de proprietate;
h) sa modifice instalatiile de distributie a utiIitatilor In interiorul unui condominiu sau aI unui apartament din cadrul unui condominiu numai In conditiile legii, pe baza referatului tehnic de specialitate emis de furnizorul utiIitatii, in care se arata efectele modificarii instaIatiei respective. Pe baza acestui referat, comitetul executiv va hotari asupra efectuarii modificarii. In cazul producerii locale, Ia nivel de condominiu, a enengiel tenmice si a apei calde de consum, nu este necesar referatul tehnic mentionat;
i) nu pot ocupa functii In comitetul executiv si in comisia de cenzori membri avand grade de rudenie, pana Ia gradul al 4-lea inclusiv.

Poate asa regasiti !!

predand de buna voie copia contractului de vc poti avea surprize neplacute. de ex. un abonament telefonic de care sa nu ai cunostinta

Nu stiu de unde sunteti @cyan, daca locuiti la bloc (nu cred) sau la curte, dar daca locuiti la bloc si ganditi asa despre cei pe care i-ati ales sa va reprezinte este foarte trist, in cazul asta este adevarata vorba "fiecare popor isi merita conducatorii pe care i-a ales".

De schita este nevoie nu sa isi faca poze cineva cu ea, este necesara pentru a stabili cota-parte de proprietate pe care o detine fiecare proprietar, sunt foarte multe condominii in care nu exista cartea tehnica si fiecare se descurca cum poate.
Daca nu aveti incredere in presedintele asociatiei, fie il schimbati, fie ii dati copie (ca sa nu ii puneti bete in roate, pentru ca tot pentru dumneavoastra munceste), copie pe care o barati si scrieti pe ea ca este copie pentru infiintare asociatie.