avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua dupa trecerea in nefiinta a mamei tatalui meu bun ii revine o patrime din avere ptr ca ea mostenea de la bunici . Mentionez ca sunt singurul copil si loc in Buc O erisoara a fost cu tata la apia sa treaca tot pamintu pe numele lui ca in urma acestor acte ea sa faca probabil un contract de intretinere fara ca eu sa nu stiu Ea a luat peste 6000 lei din casa cu scopu c-a organizat inmormintarea Tot ce-a cumparat afost din banii parintilor iar cu ocopie de buletin a mea pe care mi-a ceruto tata a luat si ajutoru de inmormantare Ce este de facut Toata stima Copia de buletin se poate multiplica nu trebuia s-ai ceara o procura///
Nu prea sa intelege ce s-a intamplat si care este intrebarea?
Nu este niciun fals. Tatal tau ca mostenitor al mamei sale, dupa succesiune si-a trecut bunurile pe numele sau.
Daca tatal vrea sa faca un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere cu o alta persoana , o poate face, deoarece el poate dipune, in timpul vietii, cum vrea de bunurile sale.
Parinti mei locuiesc la tara .eu sunt singurul lor copil si locuiesc in bucuresti de 30 de ani.Mama mea a decedat anul acesta,ea avea mostenire de la parinti ei 1 casa batraneasca plus pamant,tatal meu care este in viata in varta de 75 de ani, nu vrea sa ma lase sa fac succesiunea , nepoata mamei mele care locuieste in acelasi sat cu parinti mei vrea sa-mi ia pamantul si pt asta se foloseste de tatal meu care este alcolic pt al influenta cum doreste ea.Au fost impreuna la "APIA" pt a trece pamantul pe numele tatalui meu pt a lua bani si a se putea folosi de pamant fapt pt care a si reusit.
La decesul mamaei mele aceasta nepoata a intrat in casa si a furat o suma mare de bani plus actele bunicului pe care mama mea l-a ingrijit fiind orb pana in momentul morti sale ,plus actele medicale ale mamei mele si ale tatalui meu
Mentionez ca are relati la primarie si a facut un fals prin care a ridicat ajutorul de inmormantare spunand ca ea a suportat cheltuielile de inmormantare .
A facut contract de intretinere cu tatal meu pt a beneficia de pensia lui si de pamantul meu.
Mentionez ca tatal meu nu este ingrijit in nici un fel.Cum pot sa imi intru in drepturi ?

marin2013 a scris:

Parinti mei locuiesc la tara .eu sunt singurul lor copil si locuiesc in bucuresti de 30 de ani.Mama mea a decedat anul acesta,ea avea mostenire de la parinti ei 1 casa batraneasca plus pamant,tatal meu care este in viata in varta de 75 de ani, nu vrea sa ma lase sa fac succesiunea , nepoata mamei mele care locuieste in acelasi sat cu parinti mei vrea sa-mi ia pamantul si pt asta se foloseste de tatal meu care este alcolic pt al influenta cum doreste ea.Au fost impreuna la "APIA" pt a trece pamantul pe numele tatalui meu pt a lua bani si a se putea folosi de pamant fapt pt care a si reusit.
La decesul mamaei mele aceasta nepoata a intrat in casa si a furat o suma mare de bani plus actele bunicului pe care mama mea l-a ingrijit fiind orb pana in momentul morti sale ,plus actele medicale ale mamei mele si ale tatalui meu
Mentionez ca are relati la primarie si a facut un fals prin care a ridicat ajutorul de inmormantare spunand ca ea a suportat cheltuielile de inmormantare .
A facut contract de intretinere cu tatal meu pt a beneficia de pensia lui si de pamantul meu.
Mentionez ca tatal meu nu este ingrijit in nici un fel.Cum pot sa imi intru in drepturi ?




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pamantul nimanui bisoc_camelia bisoc_camelia Parintii mei s-au mutat la tarade la oras acum 21 de ani.Mama s-a nascut acolo dar nu a fost recunoscita de tata .Au lucrat si intretinut cam 2 ha de pamant ... (vezi toată discuția)
Drept de mostenire kike kike Matusa mea(sora tatalui meu)nu are copii,iar sotul ei a murit de curand.Detine o casa in provincie pe care 'se presupune\"ca a vandut-o unei alte nepoate de ... (vezi toată discuția)
Neintelegere intre mostenitori constantin29 constantin29 Buna dimineata,am si eu urmatoarea problema. Mamei mele i-a ramas mostenire de la parintii ei decedati o casa micuta plus vreo 120 mp,si terenuri intravilan ... (vezi toată discuția)