Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire

Matusa mea(sora tatalui meu)nu are copii,iar sotul ei a murit de curand.Detine o casa in provincie pe care 'se presupune"ca a vandut-o unei alte nepoate de frate cu clauza de intretinere.Exista titlu de proprietate pe numele mamei mele(tatal e decedat)si pe numele matusii.Intrebarea mea este :verisoara mea intra in mostenire dupa decesul matusii pentru pamantul de la camp?
N-ati mentionat daca in contractul de intretinere e prevazut si pamantul de l a camp. Sau e acelasi lucru cu casa din provincie?

Oricum, daca bunurile sunt bunuri comune din casnicia cu unchiul dvs., ea nu poate instraina decat partea ei ( jumatate di bunurile comune+mostenirea dupa sot).
Daca sunt bunurile ei proprii, poate sa le instraineze cui vrea ( achizitionate inainte de casnicie sau mostenite - de ex.cota ei din titlu).

Si raspunsul e ca, daca s-a incheiat un contract de intretinere, verisoara este din momentul semnarii proprietar, nu dupa decesul matusii. Are doar obligatia de intretinere ( alimente, ingrijire, medicamente etc. cum s-au inteles in contract) pana la sfarsitul vietii matusii.