Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Copie legalizata dupa certificat de casatorie cu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Copie legalizata dupa certificat de casatorie cu apostila

mi se solicita pt un dosar copia legalizata a certificatului de casatorie.
in conditiile in care certificatul meu de casatorie are apostila mai este nevoie de legalizat?
multumesc
Apostilarea este o supralegalizare.
multumesc pt raspuns. acest lucru l-am mentionat si eu la institutia la care trebuie sa-mi depun certificatul. am spus ca fac copie dupa certificatul cu apostila si mi s-a raspuns sec ca nu este valabil.
D.na, apostila este o legalizare, dar dvs. vi s-a cerut o copie legalizata nu un original. O copie a unui act apostilat, ramane tot o copie, iar pentru ca aceasta sa fie valabila, trebuie legalizata de notar. Acum, originalul e original, dar copia originalului nu tine loc de original. Daca i-ati fi predat certificatul original ar fi fost OK, dar daca predati copia fie va certificata functionarul ca este conforma cu originalul, fie faceti o copie pe care o legalizati la notar. E si normal sa fie asa, ca doar originalul ramane la dvs. nu la functionar.
Justitiarul711, utilizator