Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Obtinere hotarare divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Obtinere hotarare divort

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
un divort care s-a pronuntat in lipsa sotului,intr-o localitate in care acesta nu mai locuia cand s-a pronuntat.Probabil hotararea i-a fost comunicata la respectiva adresa. Sotul cunoaste numarul , data si instanta unde hotararea a fost pronuntata.
Intrebarea este : daca trimte recomandata la judecatoria respectiva i se va comunica o copie dupa hotarare,pe care acsta sa o legalizeze?
Din cauza problemelor locomotorii acesta nu se poate deplasa personal cu cererea.
Va multumesc.
se pot cere aceste informatii la instanta respectiva prin telefon,apoi se poate trimite o cerere, prin care solicitati legalizarea sentintei respective,taxa timbru 2 lei pt fiecare exemplar,timbru judiciar.
Puteni un plic timbrat in plicul initial, altfel n-au bani in buget sa va expedieze raspunsul... :D