Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare personal contractual
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare personal contractual

Buna ziua,
Am o salariata care indeplineste conditiile de pensionare la limita de varsta incepand cu data de 1 iulie , aceasta refuza sa se pensioneze care este calea legala si ce anume trebuie sa fac.
Va multumesc!
emiteti decizia de pensionare motivata conform legii
Codul muncii:

SECTIUNEA 1 - Încetarea de drept a contractului individual de muncă

Art.56 - Cazurile încetării de drept a contractului individual de muncă

(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare
1. Daca refuza sa depuna cererea de pensionare este problema ei, nu a angajatorului.

2. Conform Codului muncii angajatorul este obligat sa o concedieze fie ca salariata vrea sau nu vrea.

3. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;

(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)—j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc foarte mult pentru lamuriri.