Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cerere suspendare activitate Asigurãtor
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cerere suspendare activitate Asigurãtor

in ce conditii pot cere in instanta suspendarea activitatii unei societati de asigurare?
Lege nr. 32/2000 privind activitatea de asigurare si supraveghere a asigurarilor reglementeaza atributiile Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor (CSA), atributii printre care se numara si cea de a primi si a raspunde sesizarilor si reclamatiilor care vizeaza activitatea asiguratorilor, reasiguratorilor si intermediarilor in asigurari si/sau reasigurari. Trebuie avut, de asemenea, in vedere ca CSA este cea care aproba - prin Decizii - suspendarea, la cerere, a activitatii unui asigurator.

Pentru a raspunde la intrebarea dvs., asa cum ati formulat-o - "in ce conditii pot cere in instanta suspendarea activitatii unei societati de asigurare?" trebuie sa cunosc mai multe informatii: in ce calitate formulati cererea de suspendare a activitatii unei societati de asigurare, care este motivul solicitarii acelei suspendarii, care au fost eventualele raspunsuri primite de la CSA in aceasta privinta etc.