Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acte necesare pt adoptie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acte necesare pt adoptie

Sunt casatorita de 16 ani cu actualul sot si am o fata in varsta de 23 ani din prima casatorie;acum actualul sot ar dori sa adopte fata fara ca aceasta sa-si schimbe numele actual(impreuna nu avem alti copii).Care sunt actele necesare ,ma pot adresa direct tribunalului sau trebuie sa am un avocat pentru a sustine procesul.Va rog sa ma ajutati.Multumesc.
Din pacate, fiica dvs. e cam mare petnru adoptie, a depasit varsta de 18 ani prevazuta de lege.
Pana la 18 ani tatal biologic nu a fost de acord cu adoptia.Deci sa inteleg ca sotul meu nu poate adopta fata,care este inca studenta la zi ,la o facultate de stat,inca o intretinem impreuna?Nu pot sa cred ca exista asemenea legi !
Conform legii nr.273/2004 privind regimul juridic al adoptiei, art 5 al.3 persoana majora poate fi adoptata numai daca adoptatorul sau familia adoptatoare a crescut-o in timpul minoritatii sale. Nu este necesara obinerea atestatului (asa cum prevede art. 20) de catre persoana sau familia adoptatoare.
Cererea de incuviintarea a adoptiei poate fi introdusa direct de adoptator( art. 35, al.1), judecarea cererii se face cu citarea adoptatorului si a adoptatului(art.36,al.2).
Deci fata poate fi adoptata.
adabia, utilizator