Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Scutire taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Scutire taxa de timbru

un prieten a fost in proces cu o 'autoritate'. a castigat procesul. el a dat in judecata acea autoritate pentru daune morale . a cerut scutire de taxa de timbru conform art 15 a legii146/1997 litera o. raspunsul a fost negativ , a pierdut si procesul prin neplata acelei taxe, cum ca nu se incadreaza in acel art de lege. ba mai mult s-a hotarat si despagubiri de avocat. va rog sa-mi spuneti daca se poate face ceva . multumesc
Sa intelegem ca a pierdut procesul si a fost obligat la plata cheltuielilor de judecata efectuate de partea adversa, constand in onorariu avocatului?
da , a pierdut procesul pentru ca nu a achitat taxa de timbru pentru suma ceruta ca dauna morala bazindu-se pe art. 15 sin legea 146/1997 {adica scutire de taxa} s-a considerat ca nu se incadreaza fiind raspundre civila.dar specific ca reclamatia s-a facut in urma unui proces penal cistigat de reclamat. deci are legatura cu penalul
multumesc pentru interes daca puteti va rog o parere..

]
Initial ati spus ca a castigat procesul pt. ca la final sa spuneti ca l-a pierdut prin neplata taxei judiciare de timbru.:O

Cu siguranta ca formularea actiunii a avut o mare influenta in stabilirea acestei solutii.Depinde cum a formulat actiunea in daune morale.
Mihaela Hornea, Avocat
daca a pierdut procesul si nu mai are cale de atac, nu ii ramane decat sa achite suma la care l-a obligat instanta, eventual poate introduce o noua cerere pe care sa o timbreze de aceasta data.
Francisc Gerber, Avocat
repet, procesul penal cu "autoritatea' l-a cistigat. dar a deschis alt proces prin care cere daune morale in bani. aici e problema expusa/ multumesc