Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Constructie imobil - dezmembrare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Constructie imobil - dezmembrare

buna ziua,va rog sa imi spuneti daca la un imobil aflat in faza finala de constructie,si intabulat pe baza unei autorizatii de constructie in care se mentioneaza "imobil cu 2 apartamente"se poate face o dezmembrare astfel incat din cele 2 apartamente sa se poata face 9!apartamente cu CF individual,si sa fie si legal???
se poate dupa finalizare constructie
Multumesc mult mdanp
- Faceti procesul-verbal de receptie la finalizarea lucrarilor si cadastrul in vederea intabularii intregii constructii.
- Intabulati constructia ca un intreg.
- Solicitati unui cadastrist intocmirea si inregistrarea la OCPI a noii documentatii cadastrale cu dezmembrarea pe apartamente.
- Intocmiti la notar un act de dezlipire (apartamentare) din care sa reiasa cele X apartamente rezultate.
- Notarul trimite la intabulare actul si in acel moment se va infiinta carte funciara separata pentru fiecare apartament rezultat.
Multumesc mult ilinca1981