Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actul de intretinere poate fi spart?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actul de intretinere poate fi spart?

Buna ziua
este vorba despre casa parintilor mei,tatal a murit,mama traieste,fratele meu a murit,am ramas eu,mama fetita fratelui meu si cumnata mea.cumnata ne obliga sa vindem casa parintilor mei si sa-i dam jumatate din pret.eu stiu ca ea si fetita nu ne pot obliga sa vindem casa,mama mea fiid batrana si dorind sa moara in casa ei..intrebarea este ,DACA MAMA MEA IMI FACE UN ACT DE INTRETINERE IN CARE SA-MI LASE CASA SAU PARTEA EI DIN CASA,CUMNATA SI FIICA EI POT ATACA ACTUL DE INTRETINERE PENTRU A BENEFICIA DE PARTEA LOR DIN CASA PARINTILOR MEI?
Trebuie dezbatuta intai succesiunea dupa tatal dvs .unde mostenitori sunteti dvs mama si fie fetita sau fie fetita si cumnata, depinde de data decesului fratelui dvs.
Apoi veti hotari ce veti face cu casa.
AM FACUT SUCCESIUNEA DUPA MOARTEA TATALUI MEU SI SUCCESIUNEA DUPA MOARTEA FRATELUI MEU..FRATELE A MURIT ACUM 3 ANI SI A AVUT 27 ANI DE CASNICIE

Interventie moderator

va rog sa nu mai scrieti cu majuscule. Se poate interpreta ca ton agresiv in discutie
ContSters250994, utilizator
cine sunt mostenitori dupa tatal dvs? Nimeni nu poate fi tinut sa ramana in indiviziune. Mostenitorii /mostenitorul fratelui dvs poate a eara iesirea din indiviziune iar dvs fie ii dati sulta si ramaneti cu imobilul fie veti vinde imobilul si fiecare mostenitor isi va lua cota parte.