avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Peretele exterior proprietate privata ori nu?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Peretele exterior proprietate privata ori nu?

Am o proprietate in mediul rural la partierul unui bloc in care nu exista asociatie de proprietari. Un vecin de la etaj a binevoit sa-si traga o teava de canalizare prin exteriorul blocului, teava ce a prins-o bineinteles si in peretele meu. Eu vreau sa-mi izolez pe exterior apartamentul dar el mi-a transmis ca nimeni nu-i poate da teava de pe perete caci e proprietate comuna si ca a obtinut acordul primarului pentru aceasta operatiune.
1) imi puteti spune care este legea care prevede cine este proprietarul peretelui exterior al unei locuinte proprietate personala?
2) din cele relatate mai sus s-a procedat legal (pe langa faptul ca a folosit "meseriasi din sat" si nu are autorizatie )?
3) este legal ca orice vecin sa amplaseze ce doreste pe peretele exterior al unei proprietati private fara acordul proprietarului in drept?
4) il pot da in judecata sau trebuie sa accept si gata?
Cel mai recent răspuns: CostyM , utilizator 11:28, 19 Iunie 2013
In imobilele de locuit in comun exista 2 feluri distincte de parti
- parte individuala privata=apartamentele
- parte comuna=cai acces,casa scarii,uscatorie,subsol tehnic,terasa,ghena gunoi,etc
1-In situatia in care la nivelul imobilului nu este infiintata asociatie de locatari/proprietari,pe cale de consecinta,utilizarea partilor comune se realizeaza in conformitate cu intelegerile/
conventiile proprietarilor
2-Este hazardat a emite raspuns in conditiile necunoasterii situatiei concrete,daca edilul a emis document oficial de amplasare instalatie individuala alimentare cu apa
Legal,nu se poate instala si poza pe exteriorul unui imobil de locuit in comun,instalatie individuala de alimentare cu apa
3-Nu este legala utilizarea partilor comune de imobil de catre proprietari fara respectarea normelor in vigoare
4-Initial sesizati oficial directia corp control din primarie,care detine autoritatea sa verifice legalitatea instalatiei individuale si care -in cazuri motivate,poate dispune sanctiune pecuniara,concomitent cu dezafectarea si aducerea partii comune la aspectul anterior interventiei neautorizate
Condiotionat de concluziile verificarii DCC,puteti analiza oportunitatea sesizarii oficiale a serviciului disciplina in constructii,sau inspectoratului de stat in constructii
Peretele exterior este proprietate comuna si se numeste fatada.
Se poate vedea din HG 1588/2007 ca acesta este proprietate comuna din urmatorul articol:
Art. 44. - (1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica, modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in si pe proprietatea comuna, astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de asociere: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, incalzire, energie electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte servicii administrative catre proprietatea comuna.

Daca a obtinut acordul primarului se cheama ca ar putea fi interpretat ca legal, atata vreme cat pe dv. va pastoreste primarul si nu presedintele unei asociatii de proprietari.
Mai inainte de toate ar trebui sa mergeti la primar sa creti autorizatie pentru lucrarea de termoizolare si in acelasi timp sa solicitati indepartarea conductei de pe peretele exterior.
Oricum, amplasarea ei acolo este impotriva tuturor normelor de igiena.
Edilul nu a emis nici un document oficial doar i-am spus sa faca ce-si doreste.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Sunteti niste oameni deosebiti si acest site e de foarte mare ajutor celor ce nu cunosc raspunsuri la intrebarile lor. Tot respectul pentru administratorii site-ului si tot respectul pentru oamenii deosebiti care isi rup din timpul lor pentru a-si ajuta semenii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contor gaze montat pe peretele exterior al apartamentului Laur_ant Laur_ant Buna ziua, Am o nelamurire despre montarea contoarelor de gaze pe peretele exterior al unui apartament proprietate personala. Apartamentul pe care sunt ... (vezi toată discuția)
Din 15 proprietari ai unei scari (5 apartamente pe etaj) 14 au ... oneageo2001 oneageo2001 Din 15 proprietari ai unei scari (5 apartamente pe etaj) 14 au optat pentru instalarea de centrale pe gaze pentru incalzire si apa calda. unul singur nu ... (vezi toată discuția)
Administratorul asociatiei refuza reparatie coloana ciresel ciresel buna dimineata! o intrebare,va rog. Din cauza apei firbinti,teava de la scurgere din bucatarie,s a indoit,s a scurtat si apoi a iesit din imbinare ,fix de ... (vezi toată discuția)