avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stiu ce vreau sa solicit dar nu stiu cum sa pun ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stiu ce vreau sa solicit dar nu stiu cum sa pun problema... demisie sau transfer?

Am lucrat cu cim pana pe 17.06.2013 la o societate (am facut cerere de lichidare la zi) si astazi pe 18.06 am anuntat o alta societate ca de maine adica 19.06 vreau sa incep serviciul la d-lor...ca sa nu fac intrerupere in cim era sau este bine sa pun problema transferului?
Cel mai recent răspuns: larafabian , utilizator 11:27, 22 Iunie 2013
Nu mai exista in Codul Muncii reglementat transferul.
Numai Legea nr.188/1999 reglementeaza posibilitatea transferului in cazul functionarilor publici.
ati anuntat astazi ca doriti sa incepeti lucrul de maine serviciul la alta firma. ati primit deja acceptul firmei pentru inceperea serviciului sau asteptati sa vedeti ce se va intampla maine?
fiind vorba despre o alta firma veti avea un alt c.i.m.
da, am primit acceptul sa ma prezint la serviciu, maine!....pot sa rog pe administratorul firmei sa incheie cim cu data de 18.06.2013, se poate dpdv legal?.....deoarece cererea de lichidare la zi este cu data de 17.06.2013
Da, se poate, sub riscul sanctionarii angajatorului de catre ITM in cazul unui eventual control.

HG nr.500/2011 prevede ca incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.
Prin urmare, netransmiterea in termen constituie contraventie sanctionata cu amenda de la 5000 lei la 8000 lei de catre ITM.

Asadar, daca data incetarii c.i.m. este 18.06.2013 atunci la acea data trebuia transmisa incetarea c.i.m. prin REVISAL.

Rugati angajatorul sa va faca incetarea c.i.m. cu data de astazi.
multumesc, intr-un fel convenabil angajatorului si nu mie s-a rezolvat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Etape mutare angajati dintr-o societate in alta Bubinubi Bubinubi Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu etapele de urmat pentru mutarea angajatilor pe o alta societate nou-infiintata cum ar fi: modalitatea de mutare (incetare ... (vezi toată discuția)
Inregistrare demisie in revisal alexa231980 alexa231980 Putem inregistra in revisal o demisie cu data de 01.08.2013 ulterior acestei date ? (vezi toată discuția)
Cerere incetare contract de munca Cristina_Ghe Cristina_Ghe Buna ziua, Am nevoie de ajutorul dvs. Un salariat angajat pe data de 14.04.2016 isi face cerere de incetare CIM cu acordul partilor art.55 lit.B incepand cu ... (vezi toată discuția)