Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stiu ce vreau sa solicit dar nu stiu cum sa pun ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stiu ce vreau sa solicit dar nu stiu cum sa pun problema... demisie sau transfer?

Am lucrat cu cim pana pe 17.06.2013 la o societate (am facut cerere de lichidare la zi) si astazi pe 18.06 am anuntat o alta societate ca de maine adica 19.06 vreau sa incep serviciul la d-lor...ca sa nu fac intrerupere in cim era sau este bine sa pun problema transferului?
Nu mai exista in Codul Muncii reglementat transferul.
Numai Legea nr.188/1999 reglementeaza posibilitatea transferului in cazul functionarilor publici.
ati anuntat astazi ca doriti sa incepeti lucrul de maine serviciul la alta firma. ati primit deja acceptul firmei pentru inceperea serviciului sau asteptati sa vedeti ce se va intampla maine?
fiind vorba despre o alta firma veti avea un alt c.i.m.
da, am primit acceptul sa ma prezint la serviciu, maine!....pot sa rog pe administratorul firmei sa incheie cim cu data de 18.06.2013, se poate dpdv legal?.....deoarece cererea de lichidare la zi este cu data de 17.06.2013
Da, se poate, sub riscul sanctionarii angajatorului de catre ITM in cazul unui eventual control.

HG nr.500/2011 prevede ca incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.
Prin urmare, netransmiterea in termen constituie contraventie sanctionata cu amenda de la 5000 lei la 8000 lei de catre ITM.

Asadar, daca data incetarii c.i.m. este 18.06.2013 atunci la acea data trebuia transmisa incetarea c.i.m. prin REVISAL.

Rugati angajatorul sa va faca incetarea c.i.m. cu data de astazi.
multumesc, intr-un fel convenabil angajatorului si nu mie s-a rezolvat!