Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere incetare contract de munca

Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul dvs. Un salariat angajat pe data de 14.04.2016 isi face cerere de incetare CIM cu acordul partilor art.55 lit.B incepand cu data de 19.05.2016.
Problema mea este ca am intrat in posesia cererii abia astazi pe 25.05.2016. Cum il pontez in perioada asta de pe 19.05 pana astazi cand ii fac incetarea?

Multumesc frumos!
De ce trebuie sa-l pontati in perioada mentionata de dvs ?

Daca pe cererea lui s-a scris de acord , atunci data incetarii = 19.05.2016

Si cum ii incetez contractul azi 25.05.2016 cu data de 19.05.2016?
In Revisal la data incetarii se va trece data de 19.05.2016
Stiu ca nu se pot inceta contracte retroactiv.
Se pot inceta retroactiv c.i.m., nu scrie nicaieri ca nu se pot face.

In 25.05.2016 nu i se poate inceta c.i.m., intrucat nu exista acordul salariatului pentru o astfel de data.
Este vina angajatorului daca vi s-a comunicat cererea tarziu.