Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie incetare activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie incetare activitate

Buna ziua,
1.Daca un angajat are cerere de demisie si ultima zi de lucru este pe 31 decembrie, cu ce data se opereaza in revisal?
2. Daca programul nu functioneaza si nu pot trimite la ITM modificarea ce fac?
Va intreb ca nu am mai lucrat in Revisal, sunt incepator.
Multumesc!
Demisia este cu sau fara preaviz?

Daca este cu preaviz, care este termenul de preaviz?
Cu preaviz, ultima zi este 31 decembrie. Decizia va fii cu acordul partilor.
Nu exista demisie cu acordul partilor .

Temeiul incetariii c.i.m. este art.55 lit.b sau art.81 alin.7 C.mun.?
Ultima zi este de 31 decembrie,cand se opereaza in revisal?
Daca programul nu functioneaza si nu pot trimite la ITM modificarea ce fac?
Va intreb ca nu am mai lucrat in Revisal, sunt incepator.
Transmiterea REVISAL-ului se face in data de31.dec.2014.
Insa, incetarea raportului de munca se poate depune/transmite in REVISAL si in data de 30.12.2014.

Netransmiterea in termen este contraventie sanctionata de ITM cu amenda de la 5000 lei la 8000 lei.